Jak přežít vlastní svatbu

Aneb špatná je svatba, o které se nemluví ještě za rok.

Až vás tedy bude zase maminka nebo tetička přesvědčovat, že svatbu děláte pro sebe a na ničem jiném nezáleží, nevěřte jim ani slovo! Podobnými klišé byste si mohli vytapetovat celou obřadní síň a i potom by platila jen jediná pravda. A sice, že svatba je divadlem pro rodinu a přátele. V tomhle divadle hrajete hlavní roli a jako každé publikum, i to vaše bude s nadšením jásat nad každým vaším přešlapem.

Když se nad tím zamyslíte, je to prosté. Překrásné šaty, obleky, šperky, kytice, barevně sladěná výzdoba s družičkami. Obě hlavní postavy jsou lehce ztrémované už večer před představením a místo ovesných vloček snídají domácí pálenku. Na kuráž. Pak přece jen vyjdou na scénu, oči všech přítomných lustrují každý jejich detail, sliby, polibek, ANO BERU a je hotovo. Ohlušující potlesk, a pak už začíná opravdová zábava. Nejlepší na tom je, že čím víc „chybiček“ se vám přihodí, tím nezapomenutelnější den to pro vás bude.

Nikdy jsem nikoho neslyšela říkat: „Hele, pamatuješ na tu svatbu Pepy a Máni, na které se vůbec nic nestalo? Jo ty myslíš tu, kde se jen vzali, a vše se povedlo podle plánu? Jo ta byla boží.“ Hloupost! Každý miluje srandu, nečekané zvraty a rozpaky z náhlého zaškobrtnutí. Tak se nebojte malých svatebních katastrof a udělejte si z nich přednost. Že hudebníci hrají pochod moc rychle? Co na tom, tak si k oltáři přitančete. Čokoládová fontánka nefunguje a svatební kytice se rozpadá a k tomu se ještě zdá, že obřad na louce je ohrožen blížící se vichřicí? Buďte za to rádi! Nikdo z přítomných na takovou slávu nikdy nezapomene a vy budete už navždycky s láskou vzpomínat na den, který byl tak moc výjimečný, že by to jeden snad ani nevymyslel.

A až si za deset let budete společně prohlížet svatební fotografie, na kterých jste promočení, rozcuchaní a s narychlo natrhanou kyticí lučního kvítí, věřte, že možná budou některé věci na snímcích vypadat lehce improvizovaně. Zato vaše úsměvy budou opravdové a od srdce. A jak by řekla tetička, nakonec záleží jen na tom, abyste si to vy dva užili.

Tereza Chvojková