Děti na svatbě

DĚTI NA SVATBĚ – pohroma nebo milé zpestření?

Děti na svatbě

Děti na svatbě

Co si budeme nalhávat, i když je svatba sebevíc romantická a dojemná, vždycky se najde skupinka lidí, kteří to tak úplně neocení. Jsou to ti malí lidičkové, kteří vypadají ve svátečních šatečkách a oblecích jako chodící reklama na roztomilost. Děti. Zdání ale klame, a pokud se na malé svatebčany důkladně nepřipravíte, jsou schopni udělat z vašeho velkého dne jednu velkou katastrofu.

Předně je třeba si uvědomit, že dětem je úplně jedno, jaké má nevěsta šaty, a jestli ženich u oltáře pláče dojetím. Je jim taky úplně jedno, že dojemná chvíle ticha při tom očekávaném „ANO“ by měla být opravdu tichá. A ve finále je jim naprosto jedno i to, když ženich s nevěstou pláčou nad shozeným dortem, rozlitými přípitky a holubicemi, které někdo předčasně vypustil na svobodu. A právě proto je třeba se na tuhle partu malých ignorantů patřičně připravit. Konec konců, děláte to hlavně pro vlastní klid duše.

ZLATÁ PRAVIDLA PRO DĚTI NA SVATBĚ

Děti na svatbě

Děti na svatbě

První pravidlo platí už při obřadu. Je krásné, když tříletá družička nese prstýnky, ale nikdy není na škodu zařídit k ní starší doprovod. A když říkám starší, nemyslím tím pětiletý. Kdokoli, kdo si sám nedojde ani na toaletu není hoden titulu „nosič prstýnků“. Ať už vypadá v růžových šatičkách jako panenka. Naopak, pokud necháte malé nezbedy rozhazovat v uličce okvětní plátky růží, budete jejich nejoblíbenějším svatebním párem a možná ani nic dalšího, kromě rozhazování kytek kolem, nevyvedou. Pokud chcete být ještě oblíbenější a svatební pohodu si ještě o trochu víc pojistit, můžete nějakou dobrou duši pověřit starostí o děti. Nechte jim rozdat bublifuky, konfety, rýži, zkrátka cokoli, co zaměstná jejich hlavinky a ručičky až do chvíle, než manželé vyjdou před kostel či radnici. Při samém těšení na to, až budou moci po někom něco legálně házet, se na žádnou lotrovinu ani nezmůžou.

Svatby a děti

Děti u obřadu

Samostatnou kapitolou je hostina. S dětskými porcemi počítá většinou každý, ale není na škodu uvědomit si, že zatímco vy jste uchváceni tatarákem z lososa a dýňovým krémem, děti tenhle typ nadšení pro „divné“ jídlo většinou nesdílejí. Tak na ně myslete i při sestavování menu.

Je fajn si taky uvědomit, že svatba je společenskou událostí i pro malé hosty. Obzvlášť, pokud mají na svatbě stejně staré příbuzné nebo kamarády. Berte na ně proto ohledy a sesaďte je pokud možno k jednomu stolu. Nebudou alespoň svým pokřikováním jeden na druhého rušit proslovy svědků.

Zlatým hřebem každé svatby je samozřejmě volná zábava. A protože máte svatebčany rádi a moc si přejete, aby se na vaší svatbě skvěle bavili, nenuťte je být rodiči i tady. Určitě seženete nějakou milou mladou slečnu, která za večeři a nějaké to kapesné bude ráda děti po celou dobu svatby bavit a hlídat. A když zařídíte i malý dětský koutek s pár hračkami a pastelkami, výtvarnou dílničku nebo klauna, děti budou mít z vaší svatby úžasný zážitek.

A když bude nejhůř, vždycky můžete poprosit kapelu nebo DJ, ať zahraje Jede, jede mašinka. A světe div se, to by to nebylo, aby se nepřidali i dospělí. Hlavně žádné stresy. Na děti se musí chytře, a když je pořádně zabavíte, ani si nevšimnou, že by měly lumpačit.

Použité fotografie: Portretista.cz