Desatero správného svědka

DESATERO SPRÁVNÉHO SVĚDKA

Být svědkem na svatbě není jen tak. A to hlavně v případě, že svědčíte nejlepšímu příteli. Tohle dělej, tohle taky, tamto nesmíš, to neříkej a hlavně nic nezapomeň. A protože svědkové jsou taky jen lidi, určitě jim přijde vhod pár pravidel, kterých je dobré se držet. Přeci jen nikdo netouží po skandálech a vytahování kostlivců ze skříní. Byť jen z legrace.

  1. Rozlučka – Zpravidla se o rozlučku se svobodou stará svědek, ideálně o trochu dříve než v předvečer svatby. Kocovina není u oltáře zrovna dvakrát oblíbená. A i když vám to přijde děsně vtipné, pokud nevěsta nebo ženich rozhodně nechtějí na rozlučce striptéry, neobjednávejte je. Nechcete si přece vzít na triko jejich psychické trauma.
  2. Občanka – Ačkoli o vás zas až tak nejde, budete za absolutního blbce, pokud se při obřadu zjistí, že si svědek zapomněl občanku. Zdrží se obřad, hostina, zábava, všechno. Nevěsta se z toho zblázní, ženich se bude uklidňovat jedním panákem za druhým a děti budou nudou vřískat jedno přes druhé. A hádejte, na koho budou všichni vrhat vražedné pohledy?
  3. Organizace – Ani ženich ani nevěsta nebudou mít čas ani náladu organizovat příjezdy a odjezdy, řazení rodiny v kostele ani zasedací pořádek na hostině. To je totiž vaše role. A bylo by fajn, kdybyste alespoň věděli, jak vypadají rodiče snoubenců a v kolik kde co začíná. Protože když se něco zasekne, bude to opět na vás.
  4. Prstýnky – Totéž jako s občankou. Pokud je zapomenete, budete za vola dalších dvacet let možná i déle.
  5. Placatka – Platí především, pokud jste svědkem nevěsty. Je v pořádku mít v kapse malou placatku pro případ nouze. Ovšem je vaší svatou povinností uchránit nevěstu před opitím ještě před obřadem. První pomoc ano, ale jste svědek, ne místní nálevna.
  6. Proslov – Je jakýmsi zvykem, že svědkův proslov je velmi zábavný a lehce poodhalí i trapné okamžiky ze života snoubenců. Legrace je určitě namístě, nicméně sami zvažte, co je ještě vtip a už je směšné a ponižující. Nechceme přece prát cizí prádlo na veřejnosti. To by nakonec mohlo přijít vtipné jen vám. Pokud se tedy vašemu „vtipnému“ proslovu nikdo nesměje, vězte, že je něco špatně.
  7. Blahopřání – Čtení blahopřání je také většinou práce svědka. Zde je namístě veškerá soudnost. Pokud víte, že čtete špatně, koktáte nebo neumíte mluvit nahlas, domluvte se s někým jiným. Zatímco proslov je snad určen primárně novomanželům, blahopřání by možná chtěli slyšet všichni přítomní.
  8. Hry a vtípky – Hlavním posláním svědka je úloha baviče. Všemožné hry pro novomanžele, únos nevěsty – kterou prosím vraťte, sic si to ženich vůbec neužije – kvízy a taneční hry. Při tom všem se fantazii meze nekladou, jen je opět docela vhodné udržet se v rámci vtipu, a nikoho moc neztrapňovat. Sami musíte vědět, jak moc odvázané publikum před vámi stojí.
  9. Placení – Financovat svatbu sice nemusíte, nicméně se od vás čeká, že všechno, co nebylo zaplacené předem, vyřídíte jménem novomanželů vy. Z toho plyne, že domů odcházíte poslední a navíc v podstatě střízlivý. A to je důkaz oddaného přátelství jako žádný jiný.
  10. Jednou a dost – Nebojte se říci NE, pokud vás o dosvědčení svatby požádal už třetí kamarád. Je sice hezké, že se těšíte takové oblibě, jde ale o jakousi výsadu, která by měla něco znamenat a rozhodně nejde o koníček na každý druhý víkend.