7 tipů, jak vybrat tu nejlepší kapelu pro vaši svatbu

Není žádným tajemstvím, že hudba nesmírně ovlivňuje celkovou atmosféru vaší svatby. Vyberte si správnou kapelu, a vaši hosté budou na tanečním parketu celou noc. Stejně tak nesprávná volba může vaší svatební party v okamžiku dokonale pohřbít. Zde je několik pravidel, kterými byste se měli řídit při výběru kapely:

1)    Vyhledejte na internetu nebo si vyžádejte nahrávky kapely. V ideálním případě z živého vystoupení – na studiových nahrávkách se dá leccos zamaskovat. Pokud kapela takové nahrávky nemá, je tu ještě možnost zajít si na jejich živé vystoupení nebo alespoň zkoušku. Kapela, která nemá co skrývat, s tím nebude mít problém.

2)    Má kapela na webu reference, případně je ochotna poskytnout na vyžádání kontakt na novomanžele, kterým dříve na party hrála? Kdo jiný než nevěsta, která si již dříve kapelu objednala, vám popravdě řekne, jestli byla kapela schopna udržet hosty na parketu po celý večer? Nebo zda nedokázala odhadnout dav a svatebčané to balili už o desáté?

3)    Možná tomu nebudete věřit, ale hraním se v České republice živí celá řada muzikantů, kteří nemají problém přijít na vaši svatbu v maskáčích nebo jiném zcela nevhodném oblečení. Třebaže to není důležitější než muzikantské schopnosti, dobrý dojem to na nikoho z hostů zcela jistě neudělá. Proto si projděte dostupné fotky kapely a informujte se, v jakém oblečení běžně vystupují. Svatební kapela s profesionálním přístupem přijde na akci vždy ve vhodném společenském oděvu.

4)    Domluvte si přesné časy, nejen kdy kapela začne hrát, ale i kdy na akci přijede. Zpravidla kapele zabere kolem hodiny, než postaví aparát, naladí a nazvučí nástroje či mikrofony. Time management je u mnoha muzikantů nedostatková schopnost. Proto dbejte na to, aby kapela nezruinovala váš pečlivě naplánovaný časový harmonogram laxním přístupem.

5)    Ověřte si, zda kapela disponuje dostatečně výkonnou a kvalitní aparaturou. Pokud máte svatbu pro 30 lidí, tak tohle asi nebudete řešit, ale při svatbách pro 80, 100 nebo dokonce více lidí je tohle parametr, který už přichází na přetřes. Pokud bude aparatura kapely hrát na hranici svých možností, bude hudební přednes nepříjemný pro poslech a možná dokonce zkreslený. Zeptejte se kapely, zda vaši akci dokáže ozvučit přiměřeně situaci.

6)    Nechcete si moderovat akci vy nebo někdo z vašich svědků? Zjistěte si, zda je toho schopen někdo z kapely. Máte na svatbě zahraniční hosty, nebo snad dokonce někdo z manželů příliš dobře nerozumí česky? Pak chcete mít jistotu, že moderátor z kapely ovládá plynně například angličtinu.

7)    Zajistí vám kapela i reprodukovanou hudbu? Tohle je záležitost, která vám může ušetřit i dalších několik tisíc za DJ (pokud nechcete platit kapelu i DJ). Zkušená kapela bude mít v záloze playlisty reprodukované hudby, kterou vyplní pauzy nebo ji pustí jako podkres pro svatební hry. U profesionální kapely je samozřejmostí také to, že si v případě zájmu můžete playlist sami zvolit.

A nezapomeňte, šetřit na kapele se vyplácí. Berete se přece jen jednou, maximálně dvakrát za život a amatérská kapela za pár tisíc může atmosféru vaší svatby kompletně zruinovat. O tom by vám mohly vyprávět manželské páry, které se den po svatbě chytaly za hlavu nejen kvůli následkům nadměrného pití alkoholu, ale i špatné volby hudby.

Pokud chcete mít na svatbě profesionální kapelu, která splňuje všechny výše zmíněné parametry, zkuste oslovit Yezz R`n`R band.